Ladders

Season 
Grade 
View
Total Records: 10
Sydney Shires Competition - First Grade
McDonald's First Grade - The RB Clark Cup
RANK TEAM P W1 WO D B L1 LO Runs For Wkts Lost Runs Against Wkts Taken POINTS Quotient Form
1
Balmain South Sydney 2 2 0 0 0 0 0 505 19 434 18 12 1.1024 WW
2
Lindfield 2 1 0 0 0 0 0 234 10 233 20 10 2.0086 TW
3
Strathfield 2 1 0 0 0 0 0 257 18 255 18 10 1.0078 TW
4
Pennant Hills 2 1 0 0 0 1 0 267 14 332 20 7 1.1489 WL
5
Epping 1 1 0 0 1 0 0 274 7 229 10 6 1.7093 WB
6
Roseville 1 1 0 0 1 0 0 293 8 219 10 6 1.6724 BW
7
Georges River 2 1 0 0 0 1 0 468 17 405 19 6 1.2915 LW
8
Auburn 2 1 0 0 0 1 0 306 19 264 14 6 0.8541 LW
9
Burwood Briars 2 1 0 0 0 1 0 278 15 245 11 6 0.8321 WL
10
Lane Cove 2 0 0 1 0 1 0 85 10 87 8 0 0.7816 DL
11
Mt Pritchard-Southern Districts 2 0 0 0 0 2 0 381 20 494 16 0 0.6170 LL
12
Warringah 2 0 0 0 0 2 0 364 19 441 14 0 0.6082 LL
13
North West Sydney 2 0 0 1 0 1 0 219 10 293 8 0 0.5980 DL
Notes: Recent Premiers: 2019/20 Auburn 2018/19 Mt Pritchard-Southern Districts 2017/18 Mount Pritchard-Southern Districts 2016/17 Mt Pritchard Southern Districts 2015/16 Strathfield CC
Last re-calculated: Nov 27, 2021 3:45AM (local time)


Sydney Shires Competition - Second Grade
McDonald's Second Grade - The S J Mayne Trophy
RANK TEAM P W1 WO D B L1 LO Runs For Wkts Lost Runs Against Wkts Taken POINTS Quotient Form
1
Georges River 2 2 0 0 0 0 0 331 10 290 20 13 2.2828 WW
2
Pennant Hills 2 2 0 0 0 0 0 318 17 285 20 12 1.3127 WW
3
Lindfield 2 1 0 0 0 1 0 249 13 249 19 7 1.4615 WL
4
Lane Cove 2 1 0 0 0 1 0 368 20 275 20 7 1.3382 LW
5
Auburn 2 1 0 0 0 1 0 398 19 299 18 7 1.2610 LW
6
Epping 1 1 0 0 1 0 0 120 5 116 10 6 2.0690 WB
7
Roseville 1 1 0 0 1 0 0 158 10 144 10 6 1.0972 BW
8
North West Sydney 2 1 0 0 0 1 0 318 20 293 20 6 1.0853 WL
9
Burwood Briars 2 1 0 0 0 1 0 378 18 388 20 6 1.0825 LW
10
Warringah 2 1 0 0 0 1 0 313 20 433 18 6 0.6506 WL
11
Balmain South Sydney 2 0 0 0 0 2 0 297 20 335 17 0 0.7536 LL
12
Strathfield 2 0 0 0 0 2 0 165 20 298 13 0 0.3599 LL
13
Mt Pritchard-Southern Districts 2 0 0 0 0 2 0 236 20 244 7 0 0.3385 LL
Notes: Recent Premiers: 2019/20 Auburn 2018/19 Burwood Briars 2017/18 Warringah CC 2016/17 Burwood Briars 2015/16 Warringah CC
Last re-calculated: Nov 27, 2021 3:44AM (local time)


Sydney Shires Competition - Third Grade
SHIRES THIRD GRADE - THE JB HOLLANDER CUP
RANK TEAM P W1 WO D B L1 LO Runs For Wkts Lost Runs Against Wkts Taken POINTS Quotient Form
1
North West Sydney 2 2 0 0 0 0 0 326 11 190 20 13 3.1196 WW
2
Mt Pritchard-Southern Districts 2 2 0 0 0 0 0 323 10 311 20 12 2.0772 WW
3
Auburn 2 2 0 0 0 0 0 365 9 362 18 12 2.0166 WW
4
Strathfield 2 2 0 0 0 0 0 346 17 344 19 12 1.1241 WW
5
Georges River 2 1 0 0 0 1 0 202 11 202 14 7 1.2727 WL
6
Lindfield 2 1 0 0 0 1 0 342 20 266 18 7 1.1571 LW
7
Burwood Briars 2 1 0 0 0 1 0 288 16 364 20 6 0.9890 WL
8
Pennant Hills 2 1 0 0 0 1 0 289 19 275 15 6 0.8297 LW
9
Lane Cove 2 0 0 0 0 2 0 317 19 321 12 0 0.6237 LL
10
Epping 1 0 0 0 1 1 0 215 10 226 6 0 0.5708 LB
11
Warringah 2 0 0 0 0 2 0 394 19 396 10 0 0.5237 LL
12
Balmain South Sydney 2 0 0 0 0 2 0 225 20 242 11 0 0.5114 LL
13
Roseville 1 0 0 0 1 1 0 54 10 187 8 0 0.2310 BL
Notes: Recent Premiers: 2019/20 Strathfield 2018/19 Strathfield 2017/18 Georges River 2016/17 Warringah 2015/16 Burwood Briars
Last re-calculated: Nov 27, 2021 3:45AM (local time)


Sydney Shires Competition - Fourth Grade
McDonald's Fourth Grade - The Harry Culbert Trophy
RANK TEAM P W1 WO D B L1 LO Runs For Wkts Lost Runs Against Wkts Taken POINTS Quotient Form
1
Strathfield 2 2 0 0 0 0 0 169 7 165 20 14 2.9264 WW
2
Auburn 2 2 0 0 0 0 0 221 9 217 20 13 2.2632 WW
3
North West Sydney 2 2 0 0 0 0 0 332 20 279 20 12 1.1900 WW
4
Warringah 2 1 0 0 0 1 0 369 16 209 15 7 1.6552 WL
5
Burwood Briars 2 1 0 0 0 1 0 248 18 290 16 7 0.7602 LW
6
Mt Pritchard-Southern Districts 2 1 0 1 0 0 0 159 6 155 10 6 1.7097 DW
7
Georges River 2 1 0 0 0 1 0 317 15 320 16 6 1.0567 WL
8
Balmain South Sydney 2 1 0 0 0 1 0 354 19 354 12 6 0.6316 LW
9
Roseville 1 0 0 0 1 1 0 120 10 133 10 0 0.9023 BL
10
Pennant Hills 2 0 0 0 0 2 0 261 17 263 13 0 0.7589 LL
11
Lane Cove 2 0 0 0 0 2 0 245 20 286 14 0 0.5997 LL
12
Lindfield 2 0 0 0 0 2 0 148 20 272 11 0 0.2993 LL
13
Epping 1 0 0 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0.0000 DB
Notes: Recent Premiers: 2019/20 Strathfield 2018/19 Burwood Briars 2017/18 Burwood Briars 2016/17 Burwood Briars 2015/16 Burwood Briars
Last re-calculated: Nov 27, 2021 3:44AM (local time)


Sydney Shires Competition - Frank Gray Shield
McDonald's Frank Gray Shield
Sydney Sixers Conference
RANK TEAM
No records.
Sydney Thunder Conference
RANK TEAM
No records.
Notes: Recent Premiers: 2019/20 Lindfield 2018/19 Georges River 2017/18 Warringah CC 2016/17 Georges River 2015/16 Georges River


Sydney Shires Competition - Fifth Grade
McDonald's Fifth Grade - The Tim Creer Cup
RANK TEAM P W D L RUNSFOR OVERSFACED RUNSAGST OVERSBOWLED Pts Net Run Rate FORM
1
Auburn 2 2 0 0 359 80 213 80 13 1.83 WW
2
Lane Cove 2 1 1 0 140 36 138 40 6 0.39 WD
3
Lindfield 2 1 0 1 328 80 292 76 6 0.28 LW
4
Burwood Briars 2 1 1 0 113 37 112 40 6 0.24 WD
5
Georges River 2 1 0 1 228 70 262 80 6 -0.03 WL
6
Strathfield 2 1 0 1 328 80 369 71 6 -1.06 WL
7
Pennant Hills 2 0 2 0 0 0 0 0 0 0.00 DD
7
North West Sydney 2 0 2 0 0 0 0 0 0 0.00 DD
9
Epping 2 0 1 1 112 40 113 37 0 -0.24 LD
10
Roseville 2 0 1 1 156 31 216 40 0 -0.45 LD
11
Mt Pritchard-Southern Districts 2 0 1 1 72 40 76 30 0 -0.71 LD
12
Balmain South Sydney 2 0 1 1 101 40 146 40 0 -1.13 LD
Last re-calculated: Nov 27, 2021 3:46AM (local time)


Sydney Shires Competition - Chappelow Cup
Chappelow Cup
RANK TEAM P B W D L RUNSFOR OVERSFACED RUNSAGST OVERSBOWLED Pts Net Run Rate FORM
1
MPSD Gold 1 1 1 0 0 153 40 133 40 12 0.50 WB A
2
Pennant Hills Pumas 2 0 1 1 0 343 40 67 31 7 6.43 WD
3
Auburn Green 2 0 1 1 0 135 19 131 40 7 3.65 WD
4
Strathfield 2 0 1 1 0 49 10 48 40 7 3.47 WD
5
MPSD Warriors 2 0 1 1 0 170 40 63 40 7 2.68 WD
6
North West Sydney 2 0 1 1 0 75 17 73 40 7 2.59 WD
7
MPSD Black 1 1 0 1 0 0 0 0 0 7 0.00 BD A
8
Burwood Maroon 2 0 1 1 0 196 40 148 40 6 1.20 WD
9
Pennant Hills Pythons 2 0 1 1 0 126 33 143 40 6 0.22 WD
10
Pennant Hills Panthers 2 0 1 0 1 212 79 212 57 6 -1.05 LW
11
Burwood Brothers 2 0 0 1 1 143 40 126 33 0 -0.22 LD
12
Auburn Eagles 2 0 0 1 1 133 40 153 40 0 -0.50 LD
13
Burwood Gold 2 0 0 1 1 148 40 196 40 0 -1.20 LD
14
Lindfield 2 0 0 1 1 63 40 170 40 0 -2.68 LD
15
Epping 2 0 0 0 2 204 71 482 79 0 -3.21 LL
16
Auburn Colts 2 0 0 1 1 48 40 49 10 0 -3.47 LD
17
Auburn Gold 2 0 0 1 1 131 40 135 19 0 -3.65 LD
Last re-calculated: Nov 27, 2021 3:46AM (local time)


Sydney Masters Cricket Association - Sydney Masters Over 40's
Sydney Masters Competition 2021/2022
RANK TEAM P W2 W1 D L1 L2 WKTS
LOST
RUNS
FOR
WKTS
TAKEN
RUNS
AGST
POINTS
1 Epping 3 0 1 2 0 0 9 197 10 196 79.85 U
2 Strathfield 2 0 2 0 0 0 10 453 16 339 78.65 U
3 Old Ignatians 2 0 2 0 0 0 9 359 20 263 77.95 U
4 Roseville 2 0 2 0 0 0 17 334 18 221 74.70 U
5 Hawkesbury 3 0 1 1 1 0 10 106 7 192 72.30 U
6 Georges River 2 0 1 1 0 0 10 219 10 182 60.95 U
7 St Clair United 2 0 1 1 0 0 8 201 8 196 58.05 U
8 Ryde Hunters Hill 2 0 1 0 1 0 12 347 18 351 55.35 U
9 Warringah 2 0 1 0 1 0 15 364 17 282 55.20 U
10 Cricketers' Club of New South Wales 2 0 1 0 1 0 13 314 17 407 52.70 U
11 Lindfield 2 0 1 0 1 0 12 263 19 263 52.15 U
12 Schofields 2 0 1 0 1 0 16 358 13 294 50.90 U
13 Auburn 2 0 1 0 1 0 16 279 16 312 49.95 U
14 Castle Hill 2 0 0 0 2 0 12 360 16 549 34.00 U
15 Burwood Briars 2 0 0 1 1 0 10 139 2 140 28.95 U
16 NWS Hurricanes 2 0 0 0 2 0 10 182 10 219 19.10 U
17 Lane Cove 2 0 0 0 2 0 20 321 3 324 19.05 U
18 Balmain South Sydney 2 0 0 0 2 0 19 209 8 275 18.45 U
Last re-calculated: Nov 27, 2021 3:45AM (local time)


Sydney Masters Cricket Association - Sydney Classics Over 50s
Sydney Classics Competition 2021/2022
RANK TEAM P W2 W1 D L1 L2 WKTS
LOST
RUNS
FOR
WKTS
TAKEN
RUNS
AGST
POINTS
1 Warringah 2 0 1 1 0 0 4 138 10 83 56.90 U
2 Roseville 2 0 1 1 0 0 2 87 10 86 54.35 U
3 Cricketers' Club of New South Wales 2 0 1 1 0 0 4 117 7 115 52.85 U
4 Strathfield 2 0 1 1 0 0 1 95 6 94 50.75 U
5 Sri Lanka Lions 2 0 0 2 0 0 0 86 0 0 44.30 U
6 Old Ignatians 2 0 0 2 0 0 2 67 0 0 43.35 U
7 Mosman 2 0 0 2 0 0 0 0 2 67 42.00 U
8 Lane Cove 2 0 0 2 0 0 0 0 0 0 40.00 U
9 Georges River 2 0 0 2 0 0 0 0 0 86 40.00 U
10 Lindfield 2 0 0 2 0 0 0 0 0 0 40.00 U
11 Castle Hill 2 0 0 2 0 0 0 0 0 0 40.00 U
12 St Clair United Legends 2 0 0 2 0 0 0 0 0 0 40.00 U
13 Western Suburbs Cavaliers Cricket Club 2 0 0 2 0 0 0 0 0 0 40.00 U
14 Parramatta Golden Oldies 2 0 0 1 1 0 7 115 4 117 29.75 U
15 Ku-ring-gai 2 0 0 1 1 0 10 83 4 138 28.15 U
16 Balmain South Sydney 2 0 0 1 1 0 10 86 2 87 26.30 U
17 Burwood Briars 1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 20.00 U
18 St Clair United Warriors 1 0 0 0 1 0 6 94 1 95 5.70 U
Last re-calculated: Nov 27, 2021 3:46AM (local time)


Sydney Masters Cricket Association - Sydney Vintage (Over 60's) Competition
Sydney Vintage Competition 2021/2022
RANK TEAM P W2 W1 D L1 L2 WKTS
LOST
RUNS
FOR
WKTS
TAKEN
RUNS
AGST
POINTS
1 Central Coast (Seniors) 3 0 2 1 0 0 13 281 17 214 96.05 A U
2 Hunter Veterans Cricket 3 0 2 1 0 0 5 233 15 226 92.65 A U
3 Southern Highlands (Seniors) 3 0 1 2 0 0 3 220 10 79 81.00 U
4 Lindfield 3 0 1 2 0 0 10 132 5 118 71.60 U
5 Cricketers' Club of New South Wales 2 0 2 0 0 0 14 267 18 167 71.35 U
6 Northern Stars 2 0 1 1 0 0 7 120 10 112 56.00 U
7 Georges River 3 0 0 1 2 0 13 246 14 261 46.30 U
8 Burwood/Ku-ring-gai 2 0 1 0 1 0 15 193 15 193 44.65 U
9 De La Salle (Ashfield) Old Boys 3 0 0 1 2 0 17 238 10 305 41.90 U
10 Roseville 2 0 0 1 1 0 10 39 10 138 31.95 U
11 Sri Lanka Lions Sports Club 2 0 0 0 2 0 15 257 10 268 22.85 U
12 Castle Hill 2 0 0 0 2 0 20 211 8 356 18.55 U
Last re-calculated: Nov 27, 2021 3:44AM (local time)

Legend:
W2: Won on second innings (outright win); W1: Won on first innings; D: Draw or Tie; L1: Lost on first innings; L2: Lost on second innings (outright loss)

Symbol U displays if unofficial results are included.
Symbol Adisplays to indicate a points adjustment for this team, click symbol for details.